Prínosy fotovoltiky
WakaWaka – riešenie pre ľudí, ktorí si nemajú doma čím svietiť
Minulý týždeň sme písali o tom, že viac ako miliarda ľudí nemá prístup k elektrickej energii. Dôsledkom toho sú nútení používať zdraviu škodlivé a nebezpečné petrolejové osvetlenie, čo má na svedomí až 300 000 životov ročne. Existuje však viacero organizácií, ktoré sa svojou činnosťou snažia tento veľký problém odstrániť – jednou z najúspešnejších je holandská spoločnosť WakaWaka.
WakaWaka je slovné spojenie v africkom jazyku swahili, ktoré sa do angličtiny prekladá ako shine bright – „jasno svieť“. Tento názov si vybrala tato spoločnosť práve preto , lebo chce ľuďom žijúcim v tme rozjasniť ich príbytky. WakaWaka vyvíja a vyrába cenovo dostupné solárne lampy a nabíjačky vo vysokej kvalite. Pri výrobe produktov WakaWaka je použitá najnovšia patentovaná solárna technológia, vyvinutá lídrom na trhu, partnerskou firmou Intivation. Zariadenia WakaWaka Light a WakaWaka Power+ sú tak ozajstnými „záchrancami“ pre tých, ktorí musia žiť bez prístupu k elektrine. Ide o inovatívne a výkonné produkty, určené pre tých, ktorí majú záujem o to najlepšie z technológie a designu.
Cieľom spoločnosti WakaWaka je skoncovať s energetickou chudobou po celom svete. Podporuje trvalo udržateľnú formu podnikania. WakaWaka funguje ako bežná spoločnosť, avšak zisk, ktorý je získaný predajom produktov WakaWaka za bežné trhové ceny, je potom využitý na distribúciu týchto produktov (alebo predajza dostupné ceny) komunitám bez prístupu k elektrickej energii. Základom ich fungovania je presvedčenie, že kombinácia podnikania a pomoci je najlepšia forma ako pozitívne ovplyvniť svet naokolo. Záväzkom WakaWaka je využiť silu podnikania pre dobro spoločnosti a to považujú za budúcnosť rozvojovej pomoci chudobným krajinám. Tomuto prístupu veríme aj my a preto sme sa rozhodli ako prví priniesť produkty WakaWaka na slovenský trh.
V roku 2011 prebehla (formou crowdfundingovej kampane) verejná finančná zbierka na finalizáciu vývoja produktu WakaWaka Light v predaji a rok neskôr bol už v predaji. Táto malá solárna lampa získala celosvetovú publicitu a pritiahla pozornosť rôznych spoločností a neziskových organizácií. Rýchlo sa dostala k ľuďom z rozličných častí Afriky a záujem o ňu nečakane rýchlo prejavili zákazníci až z 96 krajín sveta. WakaWaka Light dosiahla výborné výsledky v rôznych internetových hodnoteniach a nezávislé testovanie ukázalo, že je dvakrát taká efektívna, ako porovnateľné solárne svietidlá na trhu. Navyše sa potvrdilo, že zvolený podnikateľský model na báze cross subsidization (to znamená, že jedna skupina zaplatí za produkt viac, aby to druhá menej majetná skupina zákazníkov mohla platiť menej) fungoval a má celosvetový potenciál.
Od dva roky neskôr prišli na trh s novým modelom solárneho zariadenia WakaWaka Power, ktorý kombinuje pôvodnú myšlienku solárneho LED svietidla s možnosťou nabíjať mobilné telefóny, zatiaľ čo stále ponúka dlhé hodiny intenzívneho svetla. Financovanie vývoja prebehlo podobne ako pri predchádzajúcom projekte prostredníctvom crowdfundingových portálov – kampaň „Buy one, Give one“ („Jeden kúp, jeden daruj“) vyzbierala viac ako 700 000 dolárov a pomohla zasponzorovať až 12 000 LED svietidiel pre rodiny v núdzi na Haiti.
Princíp tejto darcovskej kampane je jednoduchý, ale efektívny – za každé predané zariadenie WakaWaka je jedno LED svietidlo WakaWaka Light darované nadácii WakaWaka Foundation, ktorá ďalej tieto zariadenia rozdeľuje tým, ktorí ich najviac potrebujú. Predajná cena zariadení WakaWaka v Spojených štátoch a v Európe je nastavená tak, aby umožnila poskytovať tieto zariadenia zákazníkom z rozvojových krajín za zníženú cenu, či dokonca zdarma. Každý kupujúci vo vyspelých krajinách tak čiastočne alebo úplne „zasponzoruje“ jedno zariadenie pre ľudí z rozvojových krajín, ktorí často žijú len z dvoch dolárov na deň. Okrem iného tak týmto ľudom ušetríme 20% ich príjmov, ktoré by inak minuli na petrolej do lámp. Doteraz sa pre projekty Nadácie WakaWaka podarilo vyzbierať cez 1,5 mil. dolárov – minimálne 10% ročných ziskov z produktov WakaWaka je venovaných priamo tejto nadácii. Ak chcete vidieť, v ktorých rozvojových krajinách sa využívajú zariadenia WakaWaka, pozrite si Impact Map.
Produkty WakaWaka sú riešením pre množstvo ľudí po celom svete, žijúcich mimo dostupného pripojenia do elektrickej siete. Pomáhajú rodinám stať sa sebestačnými, udržateľnými a bezpečnými. Preto ich máme radi 🙂
Prínosy fotovoltiky
V 21. storočí nemá 1,2 miliardy ľudí prístup k elektrine – je to vážny problém?
V dnešnej dobe smartfónov, tabletov či iných technologických hračiek, ktoré pribúdajú ako huby po daždi a pre každého z nás sú už takmer samozrejmosťou, sa môže informácia z titulky zdať ako kačica, ktorá okolo pravdy ani nepreletela. Ako to teda naozaj je?
Žiaľ, tá informácia sa zakladá na pravde, aj keď by sme boli radšej, ak by to tak nebolo. Na svete naozaj nemá takéto obrovské množstvo ľudí prístup k elektrickej energii a ďalšie stovky miliónov čelia pravidelným výpadkom. Pre tento fenomén sa zaužíval termín energetická chudoba. Ľudia ňou postihnutí trpia následkami, ktoré výrazne ovplyvňujú ich životy – chýba im aj taká základná vec, akou je kvalitné a zdraviu neškodné osvetlenie.
Podľa Svetovej banky býva až 85% všetkých obyvateľov Tanzánie mimo dosahu verejnej elektrickej siete.[1]http://www.theismaili.org/learning-work/lighting-nation-one-village-time
Ľudia v takýchto oblastiach používajú na osvetlenie vo svojich domácnostiach petrolejové lampy, ktoré ani zďaleka nie sú ideálnym riešením -ich prevádzka je nielen drahá a neefektívna[2] Rodiny, ktoré nemajú prístup k elektrickej energii, musia použiť v priemerne až 20% príjmov na zadováženie si petroleja. Napríklad na Filipinách ľudia míňajú až štvrtinu svojich … Continue reading ale najmä nebezpečná kvôli zvýšenému riziku popálenín a vzniku požiaru.
Najmenej 16 000 požiarov denne vznikne v dôsledku spaľovania petroleju, zapríčiňujúc množstvo vážnych popálenín.[3]http://www.greenearthproducts.eu/product-category/wakawaka/
Okrem zvýšeného rizika vzniku požiaru so sebou nesie používanie petrolejových lámp viaceré veľmi negatívne zdravotné a environmentálne dôsledky.
Splodiny horenia petroleja sú podobne ako tie, ktoré sa tvoria pri spaľovaní benzínu, pre ľudí veľmi škodlivé: sú karcinogénne, spôsobujú respiračné aj iné ochorenia a zhoršujú alergie.
Až 780 milión ľudí je celosvetovo vystavených vážne znečistenému vzduchu v interiéroch – človek nachádzajúci sa v takýchto zadymených miestnostiach denne vdychuje splodiny ekvivalentné negatívnym dôsledkom vyfajčenia dvoch krabičiek cigariet. V spomínanej Tanzánii sú ochorenia dýchacích ciest, zapríčinených dlhodobým používaním petrolejových lámp, jedným z hlavných príčin úmrtií.
Predstavte si, že by ste si večer namiesto zapnutia Vášho lustra v obývačke zapálili lampu, v ktorej by horela otvoreným plameňom tekutina podobná benzínu… Okrem slušného zápachu by ste skončili so zadymenou miestnosťou, ktorú by ste nestíhali vetrať. Nehovoriac o zvýšenom riziku požiaru, ak by sa susedom od vedľa chytil od pretrolejky koberec.
Samozrejme aj environmentálne dôsledky spaľovania petroleju sú obrovské: spaľovanie petroleju na účely osvetlenia ročne do atmosféry uvoľní až 265 miliónov ton emisií CO2 (to je viac ako polovica všetkých emisií vypustených po celom svete v dôsledku osvetlenia domácností).
Jediným zdraviu neškodným a zároveň ekologickým a efektívnym riešením týchto problémov pre ľudí v oblastiach bez fungujúcej verejnej elektrickej siete je práve solárna energetika: používanie účinných LED svietidiel so vstavanými batériami, ktoré boli počas dňa nabité elektrickou energiou vyrobenou solárnymi panelmi.
Práve takéto riešenie vo veľkom meradle podporuje svojím podnikaním holandská spoločnosť WakaWaka.
To aký prístup konkrétne zvolili sa dozviete o týždeň v nasledujúcom blogu.
Prajeme krásny zvyšok leta 🙂
PS: Viete o tom, že v rovníkových oblastiach trvajú dni kratšie, ako u nás tie v lete? Je to tak, lebo slnko na rovníku zapadá už po šiestej hodine večer. Dni na rovníku po celý rok trvajú 12 hodín – to je síce dlhšie ako u nás v zime, ale omnoho kratšie ako na Slovensku v letnom období.[4]https://en.wikipedia.org/wiki/Daytime
Odkazy
↑1 | http://www.theismaili.org/learning-work/lighting-nation-one-village-time |
↑2 | Rodiny, ktoré nemajú prístup k elektrickej energii, musia použiť v priemerne až 20% príjmov na zadováženie si petroleja. Napríklad na Filipinách ľudia míňajú až štvrtinu svojich príjmov na sviečky, jednorazové baterky (akumulátory) a petrolej. http://www.entrepreneursforachange.com/e4c3-how-to-raise-over-700k-on-kickstarter-provide-solar-light-to-people-in-need-wakawaka/ |
↑3 | http://www.greenearthproducts.eu/product-category/wakawaka/ |
↑4 | https://en.wikipedia.org/wiki/Daytime |